شنبه تا چهارشنبه صبح و عصر

پنج شنبه صبح

شیراز

شهر شیراز

ویرایش محتوا
درباره ما

کلینیک تخصصی دکتر زهره عشقی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شامل تشخیص و درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی و مفاصل، دیسک و ستون فقرات به همراه تشخیص و درمان پوکی استخوا و آرتروژ زانو، انجام تست نوار عصب و عضله و درمان های تخصصی از جمله طب سوزنی، لیزر درمانی و شاک ویو تراپی به همراه سایر درمان های تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی. در کلینیک دکتر زهره عشقی خدمات ارتوپدی در شیراز نیز زیر نظر پزشک متخصص و با تجهیزات پیشرفته ارائه می گردد.

با ما تماس بگیرید
درمان درد سیاتیک در شیراز + علائم و علت‌ها

درمان درد سیاتیک در شیراز + علائم و علت‌ها

 • صفحه اصلی
 • -
 • کمر
 • -
 • درمان درد سیاتیک در شیراز + علائم و علت‌ها
درمان درد سیاتیک در شیراز + علائم و علت‌ها

درد سیاتیک ناشی از التهاب، گیر افتادگی یا فشردگی یک عصب در کمر است. شایع ترین علت این عارضه، فتق یا لغزیدگی دیسک است که باعث وارد شدن فشار بر ریشه عصب می شود.

اغلب افراد مبتلا به درد سیاتیک، خود به خود به مرور زمان و با مراقبت شخصی بهبود می یابند.

درد سیاتیک یکی از دردهای عصبی است که به دلیل آسیب عصب سیاتیک ایجاد می شود. این بیماری تنها به کمک متخصص توانبخشی قابل درمان است. برای درمان درد سیاتیک در شیراز به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دکتر زهره عشقی مراجعه کنید.

درد سیاتیک چیست؟

درد  سیاتیک، دردی عصبی است که در اثر آسیب به عصب سیاتیک است که از ناحیه سرینی نشات می گیرد. عصب سیاتیک، طولانی ترین و ضخیم ترین عصب در بدن است.

این عصب از پنج ریشه عصبی تشکیل شده است: دو ریشه از ناحیه کمری و سه ریشه از بخش پایانی ستون فقرات که ناحیه خاجی نام دارد. این پنج ریشه به یکدیگر رسیده و عصب سیاتیک راست و چپ را تشکیل می دهند.

در هر سمت بدن، یک عصب سیاتیک از ناحیه سرینی به سمت پایین پا حرکت کرده و دقیقا در زیر زانو به پایان می رسد. در این نقطه، عصب سیاتیک به عصب های دیگر منشعب شده و تا انگشتان پا ادامه پیدا می کند.

آسیب واقعی به عصب سیاتیک، واقعا نادر است اما عبارت “درد سیاتیک” معمولا برای توصیف هرگونه دردی به کار می رود که از کمر نشات گرفته و در جهت پا سرایت می کند.

در صورت ابتلا به درد سیاتیک، فرد، درد خفیف تا شدیدی را در هر نقطه از مسیر عصب سیاتیک تجربه می کند. این عارضه می تواند باعث ضعف عضلانی و بی حسی در پا و احساس ناخوشایند سوزن سوزن شدن در پا و انگشتان پا نیز شود.

درد سیاتیک چگونه است؟

بر اساس علت ایجاد درد، افراد، درد سیاتیک را به شیوه های مختلف از جمله درد تیز، تیر کشیدن یا شوک توصیف می کنند.

ممکن است درد، مداوم بوده یا گاه و بیگاه ایجاد شود. به علاوه، معمولا درد در پاها نسبت به کمر شدیدتر است. در صورت نشستن یا ایستادن به مدت طولانی یا در هنگام برخاستن یا چرخاندن بالا تنه، امکان دارد درد تشدید شود.

حرکت شدید و ناگهانی بدن، مثلا در هنگام سرفه یا عطسه نیز می تواند باعث تشدید درد شود.

این امکان وجود دارد که درد سیاتیک در هر دو پا ایجاد شود؟

درد سیاتیک معمولا هر بار فقط یک پا را درگیر می کند. اگرچه، امکان رخ دادن آن در هر دو پا نیز وجود دارد. این امر فقط به این موضوع بستگی دارد که عصب در کدام نقطه از مسیر ستون فقرات گیر افتاده است.

درد سیاتیک به طور ناگهانی یا تدریجی ایجاد می شود؟

درد سیاتیک می تواند ناگهانی یا تدریجی رخ دهد که به علت ایجاد درد بستگی دارد. فتق دیسک می تواند باعث درد ناگهانی شده، در حالی که آرتروز ستون فقرات به آرامی و به مرور زمان ایجاد می شود.

درد سیاتیک چقدر شایع است ؟ درد سیاتیک، بسیار شایع است. حدود 40% از افراد در ایالات متحده این درد را در طول زندگی خود تجربه می کنند. کمر درد، سومین علت شایع مراجعات به پزشک است.

فاکتورهای ریسک سیاتیک

فاکتورهای ریسک درد سیاتیک چیست؟

در موارد زیر، ریسک ابتلا به درد سیاتیک بیشتر است:

 • وجود آسیب در حال حاضر یا در گذشته : آسیب به کمر یا ستون فقرات، ریسک درد سیاتیک را افزایش می دهد.
 • افزایش سن : طی فرآیند طبیعی افزایش سن، بافت استخوانی و دیسک های ستون فقرات دچار فرسایش می شوند. افزایش سن می تواند عصب ها در معرض خطر آسیب دیدگی یا گیر افتادگی در اثر تغییرات و جا به جایی های استخوان ها، دیسک ها و رباط ها قرار دهد.
 • اضافه وزن : ستون فقرات همانند یک جرثقیل عمودی است. عضلاتی، وزنه های تعادل آن هستند. وزنی که فرد در جلوی بدن خود حمل می کند، همان وزنی است که ستون فقرات (جرثقیل) باید بلند کند. هرچه وزن فرد بیشتر باشد، عضلات کمر باید بیشتر کار کنند. این وضعیت می تواند منجر به کشیدگی در پشت، درد و دیگر مشکلات در پشت فرد شود.
 • عضلات مرکزی ضعیف : عضلات مرکزی، همان عضلات پشتی و شکمی هستند. هرچه این عضلات قوی تر باشد، کمر از حمایت بیشتری برخوردار است.

برخلاف ناحیه سینه ای که قفسه سینه نقش محافظتی را ایفا می کند، تنها حمایتی که کمر از آن برخوردار است، ماهیچه ها هستند.

 • شغل فعال و فیزیکی : شغل هایی که نیازمند بلند کردن اجسام سنگین و یا مستلزم نشستن طولانی مدت هستند، ریسک مشکلات کمر را افزایش می دهند.
 • پوسچر نادرست : حتی اگر فرد از نظر فیزیکی، متناسب و فعال باشد نیز در صورتی که هنگام بلند کردن وزنه یا دیگر تمرینات استقامتی، شکل صحیح بدن را حفظ نکند، همچنان مستعد درد سیاتیک است.
 • دیابت : دیابت با افزایش احتمال آسیب عصبی، شانس درد سیاتیک را نیز بالا می برد.
 • آرتروز : آرتروز می تواند باعث آسیب به ستون فقرات شده و عصب ها را در خطر آسیب قرار دهد.
 • سبک زندگی غیر فعال : نشستن به مدت طولانی، ورزش نکردن و عدم حفظ حرکت، انعطاف و حجم عضلات، می تواند ریسک درد سیاتیک را افزایش دهد.
 • سیگار کشیدن : نیکوتین می تواند به بافت ستون فقرات آسیب رسانده، استخوان ها را تضعیف کرده و سایش دیسک های بین مهره ای تسریع کند.

آیا افزایش وزن در بارداری، علت ابتلای بسیاری از زنان باردار به درد سیاتیک است؟

این موضوع حقیقت دارد که درد سیاتیک در بارداری شایع است اما افزایش وزن، علت اصلی ابتلا نیست. برای شرح بهتر این موضوع باید گفت که برخی هورمون های بارداری، باعث شل شدن رباط های آن ها می شود.

رباط ها، مهره ها را در کنار یکدیگر نگه داشته، از دیسک ها محافظت کرده و ثبات ستون فقرات را حفظ می کنند. این شل شدن رباط ها می تواند باعث ناپایداری ستون فقرات و لغزیدن دیسک ها شده که در نهایت ممکن است منجر به گیر افتادگی عصب ها و ایجاد درد سیاتیک شود. وزن و موقعیت قرارگیری کودک نیز می تواند بر فشار وارد بر اعصاب بیافزاید.

خوشبختانه روش هایی برای تسکین درد سیاتیک در دوران بارداری وجود دارد و درد پس از تولد از بین می رود.

طب فیزیکی و توانبخشی و ماساژ درمانی، دوش آب گرم، گرما، دارو و روش های دیگر می تواند مفید واقع شود.

بیشتر بخوانید : درمان درد و طب فیزیکی و توانبخشی

علت درد سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک می تواند ناشی از عارضه های پزشکی متعددی باشد، از جمله:

 • فتق یا لغزیدگی دیسک که باعث وارد شدن فشار بر ریشه عصبی شود. این مورد، شایع ترین علت درد سیاتیک است. حدود 1 تا 5 درصد از مردم ایالات متحده در طول زندگی خود دچار لغزیدگی دیسک می شوند.

دیسک ها، صفحات ضربه گیر بین هر مهره در ستون فقرات هستند. فشار ناشی از مهره ها می تواند باعث بیرون زدگی مرکز ژل مانند دیسک شود. زمانی که فتق دیسک در یکی از مهره های کمر رخ می دهد، می تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند.

 • بیماری تحلیل دیسک، که در آن، دیسک های بین مهره ای در ستون فقرات دچار سایش می شوند. سایش دیسک ها، ارتفاع آن ها را کاهش داده و منجر به باریک تر شدن مسیر عصبی (تنگی کانال نخاعی) می شود. تنگی کانال نخاعی می تواند باعث گیر افتادگی ریشه های عصب سیاتیک در محل خروج از ستون فقرات شود.
 • تنگی کانال نخاعی، که به معنی باریک شدن غیر طبیعی کانال نخاعی است. این باریک شدگی، فضای موجود برای نخاع و عصب ها را کاهش می دهد.
 • اسپوندیلولیز، که به معنی لغزش یک مهره است، به صورتی که از حالت تراز با مهره بالایی خود خارج شده و مسیری را که عصب از طریق آن خارج می شود، باریک می کند. خارج شدن استخوان از محل خود می تواند باعث گیر افتادگی عصب سیاتیک شود.
 • آرتروز، زائده های استخوانی در ستون فقرات که در اثر افزایش سن رخ می دهد، می تواند باعث فشردگی عصب های کمر شود.
 • وارد شدن آسیب به عصب سیاتیک یا ستون فقرات در بخش کمری
 • تومورهای موجود در کانال ستون فقرات در بخش کمری که باعث فشرده شدن عصب سیاتیک شود.
 • سندرم پیریفورمیس، عارضه ای است که زمانی ایجاد می شود که عضله پیریفورمیس، عضله کوچکی که در عمق کفل ها قرار دارد، دچار گرفتگی یا اسپاسم می شود.

این اتفاق می تواند عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهد. سندرم پیریفورمیس یک اختلال عصبی-عضلانی کمیاب است.

 • سندرم دم اسبی عارضه ای نادر اما جدی است که دسته عصبی انتهای نخاع را که دم اسب نام دارد، تحت تاثیر قرار می دهد. این سندرم باعث درد در بخش تحتانی پا، بی حسی در اطراف مقعد و از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع می شود.
علائم سیاتیک

علائم درد سیاتیک چیست؟

علائم درد سیاتیک عبارت اند از:

 • درد متوسط تا شدید در کمر، کفل ها و پا
 • بی حسی یا ضعف در کمر، کفل ها یا پا
 • دردی که با حرکت تشدید می شود؛ از دست دادن قدرت حرکت
 • احساس سوزن سوزن شدن در پاها یا انگشتان پا
 • از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع

نحوه تشخیص درد سیاتیک

ابتدا، پزشک، سابقه پزشکی فرد را بررسی کرده و در مورد علائم، سوالاتی خواهد پرسید.

طی معاینه فیزیکی، از فرد خواسته می شود راه برود تا پزشک بتواند چگونگی حمل وزن توسط ستون فقرات را تحت نظر قرار دهد. از او خواسته می شود روی انگشتان پا و پاشنه ها راه برود تا استحکام عضلات ساق پا بررسی شود.

در تست دیگری، در حالی که پاهای فرد به صورت صاف قرار گرفته، به پشت دراز می کشد. پزشک به آرامی هر یک از پاها را بلند کرده و یادداشت می کند در چه نقطه ای درد آغاز می شود.

این تست به تعیین اعصاب درگیر و تشخیص وجود مشکل در هر یک از دیسک ها کمک می کند. از فرد خواسته می شود حرکات کششی دیگری را نیز برای تعیین درد و بررسی انعطاف و استحکام عضلانی انجام دهد.

بر اساس آنچه که پزشک طی معاینه فیزیکی به دست می آورد، ممکن است تست های تصویربرداری و انواع دیگر تست ها نیز انجام شود. این تست ها شامل موارد زیر هستند:

 • تست اشعه ایکس ستون فقرات برای بررسی وجود شکستگی، مشکلات دیسک، عفونت، تومور و زائده های استخوانی
 • ام آر آی یا سی تی اسکن برای تهیه تصاویر جزئی از استخوان و بافت نرم پشت. ام آر آی می تواند وجود فشار بر روی عصب، فتق دیسک و هرگونه عارضه ای را که امکان دارد بر عصب فشار وارد کند، نشان دهد.
 • مطالعات سرعت هدایت عصبی/الکترومایوگرافی برای تعیین کیفیت جا به جایی ایمپالس های الکتریکی در عصب سیاتیک و پاسخ عضلات
 • مییلوگرام برای بررسی این موضوع که آیا مهره یا دیسک، علت ایجاد درد است یا خیر.

نحوه درمان درد سیاتیک

هدف از درمان، کاهش درد و افزایش قابلیت حرکت است. بر اساس علت ایجاد درد، در بسیاری از موارد، درد سیاتیک به کمک برخی مراقبت های شخصی به مرور زمان از بین می رود.

مراقبت های شخصی عبارت اند از :

 • استفاده از یخ و/یا کیسه آب گرم : ابتدا، از یخ برای کاهش درد و تورم استفاده کنید. این کار را چند بار در روز و هر بار به مدت  20 دقیقه تکرار کنید. پس از چند روز، از کیسه آب داغ استفاده کرده و هر بار 20 دقیقه نگه دارید. در صورت تداوم درد، به طور متناوب از کیسه گرم و سرد استفاده کنید.
 • مصرف داروهای بدون نسخه : برای کاهش درد، التهاب و تورم از داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مثل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کنید.

در مصرف آسپرین احتیاط کنید زیرا می تواند باعث ایجاد زخم و خونریزی در برخی افراد شود. در صورتی که نمی توانید از داروهای ضد التهابی غیر استروییدی استفاده کنید، استامینوفن مصرف کنید.

 • انجام حرکات کششی : از یک متخصص با تجربه، حرکات کششی مناسب را بیاموزید. در مرحله بعد، سایر تمرینات تقویتی و هوازی را نیز یاد بگیرید.

پیش از مراجعه به پزشک، لازم است چه مدت مراقبت های شخصی انجام شود؟

هر فرد مبتلا به درد سیاتیک متفاوت است. نوع درد، شدت درد و علت آن می تواند متفاوت باشد. در برخی بیماران، در مرحله اول، درمانی تهاجمی تر امتحان می شود. اگرچه، در صورتی که گذراندن یک دوره شش هفته ای از درمان های شخصی و سنتی – مانند یخ، گرما، کشش و داروهای بدون نسخه – نتواند درد را تسکین دهد، باید به پزشک متخصص مراجعه و گزینه های درمانی دیگر را امتحان کرد.

گزینه های درمانی درد سیاتیک

گزینه های درمانی دیگر عبارت اند از:

 • داروهای تجویزی : در برخی موارد، پزشک برای تسکین ناراحتی حاصل از اسپاسم های عضلانی، شل کننده عضلانی مانند سیکلوبنزاپرین تجویز می کند.

دیگر داروهای با خاصیت تسکین درد شامل داروهای ضد افسردگی تری سایکلیک و داروهای ضد تشنج هستند. بر اساس سطح درد ممکن است از داروهای مسکن تجویزی در اوایل برنامه درمانی استفاده شود.

 • طب فیزیکی و توانبخشی : هدف طب فیزیکی و توانبخشی، یافتن حرکات تمرینی است که با کاهش فشار وارد بر عصب، درد سیاتیک را کم می کند.

یک برنامه تمرینی مناسب باید شامل تمرینات کششی برای بهبود انعطاف عضلانی و نیز تمرینات هوازی باشد.

پزشک می تواند فرد را به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ارجاع دهد تا برنامه تمرینی کششی و هوازی مناسب فرد را طراحی کرده و تمرینات دیگری را نیز برای تقویت عضلات پشت، شکم و پاها تجویز کند.

 • تزریقات ستون فقرات : تزریق کورتیکواسترویید، یک داروی ضد التهابی، به کمر می تواند به کاهش درد و تورم اطراف ریشه های عصبی درگیر کمک کند.

این تزریقات که تحت بی حسی موضعی انجام می شود، در کوتاه مدت باعث تسکین درد می شود. امکان دارد فرد در زمان تزریق، مقداری فشار و سوزش را احساس کند.

 • درمان های جایگزین : درمان های جایگزین به طور فزاینده ای رایج شده و برای درمان و مدیریت تمامی انواع درد به کار می روند. روش های جایگزین برای بهبود درد سیاتیک شامل منیپولیشن ستون فقرات، یوگا یا طب سوزنی است.

ماساژ می تواند به اسپاسم عضلانی کمک کند. بیوفیدبک نیز روشی برای کمک به مدیریت درد و کاهش استرس است.

چه زمانی لازم است جراحی انجام شود؟

معمولا جراحی ستون فقرات توصیه نمی شود مگر اینکه فرد به کمک روش های درمانی دیگر مانند تمرینات کششی و دارو بهبود نیافته باشد، درد در حال تشدید باشد، ضعف شدید در عضلات پاها وجود داشته یا فرد کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست داده باشد.

اینکه جراحی چه زمانی انجام شود، به علت درد سیاتیک بستگی دارد. معمولا جراحی پس از گذشت یک سال از تداوم علائم صورت می گیرد.

دردی که شدید و بی وقفه بوده و مانع از ایستادن یا کار کردن شده و کار فرد را به بیمارستان کشانده است، به درمان تهاجمی تر و جراحی سریع تر نیاز خواهد داشت.

از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع نیز در صورتی که ناشی از سندرم دم اسبی باشد، می تواند نیازمند جراحی فوری باشد.

هدف از جراحی ستون فقرات برای درد سیاتیک، اطمینان از پایداری ستون فقرات و برداشتن فشار از روی اعصابی است که گیر افتاده اند.

میکرودیسککتومی . این عمل، روشی با حداقل تهاجم است که برای خارج کردن قطعات دیسکی که دچار فتق شده و به عصب فشار وارد می کند، به کار می رود.

لامینکتومی . در این عمل، لامینا (بخشی از استخوان مهره ای؛ سقف کانال ستون فقرات) که باعث وارد شدن فشار بر عصب سیاتیک شده است، خارج می شود.

انجام جراحی ستون فقرات چقدر زمان می برد و زمان ریکاوری چقدر خواهد بود؟

معمولا انجام میکرودیسککتومی و لامینکتومی یک تا دو ساعت زمان می برد. زمان ریکاوری به وضعیت فرد بستگی دارد؛ جراح مشخص خواهد کرد چه زمانی می توان به فعالیت های طبیعی بازگشت. معمولا زمان مورد نیاز برای ریکاوری، شش هفته تا سه ماه است.

ریسک جراحی ستون فقرات چیست؟

اگرچه این عمل ها بسیار بی خطر و موثر هستند، اما تمام جراحی ها ریسک خاص خود را دارند. خطرات جراحی ستون فقرات عبارت اند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • لخته خونی
 • آسیب عصبی
 • نشت مایع نخاعی
 • از دست دادن کنترل مدفوع و ادرار
عوارض درد سیاتیک

درد سیاتیک، چه عوارضی به همراه دارد؟

درد سیاتیک در اغلب افراد، به طور کامل بهبود می یابد. اگرچه، درد مزمن می تواند یکی از عوارض درد سیاتیک باشد. در صورت آسیب جدی عصب، امکان دارد ضعف عضلانی مزمن، مانند افتادگی پا رخ دهد که در آن، بی حسی پا، راه رفتن طبیعی را غیر ممکن می سازد.

درد سیاتیک می تواند باعث آسیب عصبی دائمی و در نتیجه، از دست دادن حس در پاهای درگیر شود. در صورت از دست دادن حس در پاها یا وجود هرگونه نگرانی در دوران ریکاوری، با پزشک تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : درد عصبی ، علائم، دلایل و درمان آن

آیا امکان پیشگیری از درد سیاتیک وجود دارد؟

امکان جلوگیری از برخی عوامل درد سیاتیک مانند بیماری تحلیل دیسک، بارداری یا افتادن های اتفاقی وجود ندارد. اگرچه جلوگیری از تمام موارد درد سیاتیک ممکن نیست، اما اقدامات زیر می تواند به محافظت از پشت و کاهش خطر کمک کند:

 • حفظ پوسچر مناسب : استفاده از تکنیک های پوسچر خوب در هنگام نشستن، ایستادن، بلند کردن اجسام و خوابیدن، به کاهش فشار وارد بر کمر کمک می کند.

درد می تواند یکی از نشانه های هشدار اولیه باشد. در صورت احساس درد یا سفتی، پوسچر خود را تصحیح کنید.

 • عدم مصرف سیگار : نیکوتین، میزان خونی که به استخوان ها می رسد را کاهش می دهد. این امر، ستون فقرات و دیسک های بین مهره ای را تضعیف کرده و فشار بیشتری بر ستون فقرات وارد کرده و باعث ایجاد مشکلات در پشت و ستون فقرات می شود.
 • حفظ وزن مناسب : وزن اضافی و تغذیه ضعیف با التهاب و درد در سرتاسر بدن مرتبط هستند. هرچه وزن بدن به ایده آل نزدیک تر باشد، فشار کمتری به ستون فقرات وارد می شود.
 • ورزش منظم : ورزش شامل حرکات کششی برای حفظ انعطاف مفاصل و تمریناتی برای تقویت عضلات مرکزی است. این عضلات از ستون فقرات حمایت می کنند. به علاوه، به مدت طولانی نیز نباید بنشینید.
 • انتخاب فعالیت های فیزیکی با کمترین احتمال آسیب به پشت : فعالیت های سبک مانند شنا، پیاده روی یا یوگا انجام دهید.
 • مراقب باشید روی زمین نیفتید : کفش های مناسب پوشیده و راه پله و مسیر راه رفتن را عاری از هرگونه مانع کرده تا احتمال افتادن را کاهش دهید. روشنایی مناسب را در اتاق ها حفظ کرده و میله های مخصوص را به عنوان دستگیره در حمام و دستشویی و راه پله ها نصب کنید.

در صورت تشخیص ابتلا به درد سیاتیک، چه انتظاری باید داشته باشم ؟ خوشبختانه معمولا درد سیاتیک به مرور زمان و با مراقبت های شخصی از بین می رود. اغلب افراد (80 تا 90 درصد) بدون جراحی بهتر شده و حدود نیمی از این افراد طی شش هفته به طور کامل بهبود می یابند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در موارد زیر باید فورا به پزشک مراجعه کرد:

 • درد شدید و غیر قابل تحمل پا که بیش از چند ساعت ادامه پیدا کند
 • بی حسی یا ضعف عضلانی در پای مشابه
 • از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع که می تواند ناشی از سندرم دم اسبی باشد
 • درد ناگهانی و شدید در اثر تصادف یا ضربه های دیگر

آیا عصب سیاتیک، تنها منبع درد سیاتیک است ؟ خیر، عصب سیاتیک، تنها منبع درد سیاتیک نیست. گاهی منبع درد در بالاتر و در بخش کمری ستون فقرات بوده و باعث درد در جلوی ران یا ناحیه لگنی می شود. این درد نیز همچنان درد سیاتیک نامیده می شود.

بیشتر بدانید : آسیب نخاعی کمر و گردن

درد لگنی

از کجا بدانم درد لگنی، ناشی از وجود مشکل در لگن است یا درد سیاتیک

مشکلات لگنی، از جمله آرتروز لگن، معمولا باعث درد در کشاله ران، درد در هنگام انتقال وزن روی پا یا درد در زمان حرکت پا به اطراف می شود.

در صورتی که درد از پشت شروع شده و به سمت لگن یا پا حرکت کند و باعث بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در پا شود، به احتمال زیاد علت، درد سیاتیک است.

آیا رادیکولوپاتی، همان درد سیاتیک است ؟ رادیکولوپاتی، عبارتی وسیع تر است که علائم حاصل از گیر افتادگی عصب در ستون فقرات را توصیف می کند. درد سیاتیک، یک نوع به خصوص و شایع ترین نوع رادیکولوپاتی است.

آیا در صورت ابتلا به درد سیاتیک، نیاز به استراحت است؟

گاهی به کمی استراحت و ایجاد تغییر در فعالیت ها نیاز است. اگرچه، استراحت بیش از حد و عدم فعالیت فیزیکی می تواند درد را تشدید و فرآیند ترمیم را با کندی مواجه کند. لازم است سطح فعالیت تا حدی باشد که انعطاف و استقامت عضلات حفظ شود.

پیش از آغاز برنامه تمرینی، برای تشخیص درست به پزشک یا متخصص ستون فقرات مراجعه کنید. توسط این افراد برای طراحی یک برنامه تمرینی و تقویتی مناسب به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ارجاع داده می شوید.

آیا درد سیاتیک می تواند باعث تورم پا و/یا مچ پا شود؟

درد سیاتیک حاصل از فتق دیسک، تنگی کانال نخاعی یا زائده استخوانی که به عصب سیاتیک فشار وارد کند، می تواند باعث التهاب یا تورم در پای درگیر شود. عوارض ناشی از سندرم پیریفورمیس نیز می تواند باعث تورم در پا شود.

آیا سندرم پای بی قرار، ام اس، سندرم تونل کارپال، التهاب فاشیا پلانتار، زونا یا بورسیت با درد سیاتیک مرتبط است؟

با وجود اینکه تمام این عارضه ها، طناب نخاعی، عصب ها، عضلات، رباط ها یا مفاصل را درگیر کرده و می تواند باعث درد شود، هیچ یک به طور مستقیم با درد سیاتیک مرتبط نیستند.

علت اصلی این عارضه ها با یکدیگر متفاوت است. درد سیاتیک، تنها شامل عصب سیاتیک است. در این صورت، شبیه ترین عارضه، سندرم تونل کارپال است که شامل فشردگی یک عصب است.

سخن آخر

اغلب موارد درد سیاتیک، به جراحی نیاز ندارند. معمولا زمان و مراقبت شخصی تمام آن چیزی است که مورد نیاز است. اگرچه، در صورتی که درمان های شخصی نتواند درد را تسکین دهد، پزشک می تواند علت درد را تایید کرده، گزینه های درمانی دیگری را پیشنهاد کرده و/یا در صورت نیاز فرد را به سایر متخصصین سلامت ستون فقرات ارجاع دهد.

دکتر زهره عشقی پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز، ارائه کننده خدمات درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و مفاصل، برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان با شماره تلفن های 07132357021 یا 09337255000 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک : شیراز، خیابان زند، روبروی بیمارستان فقیهی (سعدی)، حد فاصل صورتگر و پوستچی، ساختمان هانیه، طبقه دوم، واحد 7

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص و درمان انواع بیماری های مفصلی، عضلانی، اسکلتی و ستون فقرات از جمله دیسک کمر، دیسک گردن، ساییدگی ها، پوکی استخوان و درمان های آرتروز زانو و درمان های طب سوزنی ، لیزر درمانی، شاک ویو تراپی و انجام تست نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و ارتوپدی در شیراز

روزهای کاری

هر روز هفته شنبه الی چهارشنبه 

صبح ها ساعت 9 تا 14

عصرها ساعت 16 تا 22

روزهای پنج شنبه

صبح ها ساعت 9 تا 14

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کلینیک تعطیل است