سوالات متداول طب فیزیکی و توانبخشی

در این صفحه آخرین و متداول ترین سوالات طب فیزیکی و توانبخشی که مراجعه کنندگان از پزشک متخصص دکتر زهره عشقی پرسیده اند، درج شده است

طب فیزیکی و توانبخشی چیست؟

طب فیزیکی و توانبخشی یک رشته تخصصی پزشکی است که در آن علاقه مندان بعد از گذراندن دوره هفت ساله پزشکی عمومی با شرکت در آزمون دستیاری پزشکی در این رشته تخصصی وارد می شود.
این تخصص با تشخیص و درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی، مفاصل، ستون فقرات از جمله دیسک کمر / دیسک گردن / پوکی استخوان / ساییدگی ها عمدتا به روش غیر حراحی به بیماران کمک می کنند که شامل:
ورزش درمانی، طب سوزنی، لیزر درمانی، شاک ویو تراپی، تجویز دارو، تزریقات داخل مفصلی و همچنین انجام دادن تست تشخیصی نوار عصب و عضله EMG-NCV، از راه کارهایی هستند که برای تشخیص و درمان استفاده می شوند.
البته درمان های تخصصی بسیار زیاد دیگری وجود دارند که طب فیزیکی و توانبخشی می تواند به درمان آن کمک کند.

در جلسه درمانی چه اتفاقی می افتد؟

همیشه یک عنصر آموزش به بیمار وجود دارد که به افراد کمک می کند تا آنچه را که روزانه انجام می دهند و می تواند به مشکل آنها کمک کند، کشف کنند.
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ممکن است نیاز به آموزش مجدد به فرد در مورد بلند کردن صحیح چیزی یا حرکت صحیح داشته باشد.
در طول یک جلسه، پزشک معمولاً از تکنیک‌های عملی مانند تحرک مفصل برای یک مفصل سفت، یا کار بافت نرم کشش، ماساژ عضلات سفت یا سایر روش های درمانی تخصصی استفاده می‌کند.

دردهای اسکلتی و عضلانی و مفصلی در چند جلسه بهبود می یابد؟

طول درمان بستگی به مدت زمان و شدت درد شما دارد و بر همین اساس معمولا بین ۳ تا ۱۰ جلسه زیر نظر پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مورد نیاز خواهد بود