شنبه تا چهارشنبه صبح و عصر

پنج شنبه صبح

شیراز

شهر شیراز

ویرایش محتوا
درباره ما

کلینیک تخصصی دکتر زهره عشقی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شامل تشخیص و درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی و مفاصل، دیسک و ستون فقرات به همراه تشخیص و درمان پوکی استخوا و آرتروژ زانو، انجام تست نوار عصب و عضله و درمان های تخصصی از جمله طب سوزنی، لیزر درمانی و شاک ویو تراپی به همراه سایر درمان های تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی. در کلینیک دکتر زهره عشقی خدمات ارتوپدی در شیراز نیز زیر نظر پزشک متخصص و با تجهیزات پیشرفته ارائه می گردد.

با ما تماس بگیرید
طب سوزنی در درمان زانو درد

طب سوزنی در درمان زانو درد

طب سوزنی در درمان زانو درد

طب سوزنی زانو در شیراز شامل وارد کردن سوزن های بسیار نازک به درون پوست در نقاط مختلف بدن است. در طب سنتی چینی که هزاران سال قدمت دارد و چینی ها معتقدند وارد کردن این سوزن ها به بدن، جریان انرژی بدن را به حالت اول باز می گرداند و از این طریق، ترمیم سرعت پیدا کرده و باعث کاهش درد و ایجاد آرامش می شود.

طب سوزنی زانو برای درمان دردهای زانو بسیار موثر است و ما در این مقاله به توضیح آن پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید : طب سوزنی چیست؟ چه فوایدی دارد؟

باور بر این است که طب سوزنی در رفع بسیاری از عارضه ها از جمله زانو درد ناشی از آرتروز یا آسیب، موثر است. بر اساس نوع و شدت زانو درد، درمان ها می تواند به کاهش درد به مدت چند روز یا چند هفته کمک کند.

می توان انتظار داشت که پس از گذشت مدت کوتاهی از درمان، بهبود در علائم ایجاد شود، اگرچه ممکن است برخی افراد پیش از آنکه متوجه کاهش درد شوند، به درمان های متعددی نیاز داشته باشند.

از طب سوزنی اغلب به عنوان درمان مکمل استفاده می شود، به این معنی که در کنار درمان های دیگر مانند دارو به کار می رود.

طب سوزنی به عنوان یکی از درمان های بی خطر و تاثیرگذار شناخته می شود که برای درمان زانو درد می توان از آن استفاده کرد. برای دریافت مشاوره می توانید به مطب دکتر زهره عشقی متخصص برجسته طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز مراجعه کنید.

تاثیر طب سوزنی در زانو درد

تاثیر طب سوزنی در زانو درد

زانو درد حاصل از آرتروز یا آسیب، می تواند تاثیر منفی بر کیفیت زندگی داشته باشد. همچنین قابلیت حرکت را کاهش می دهد و حتی باعث اختلال خواب مناسب در شب می شود. این طب می تواند کاهش قابل توجهی در درد زانو ایجاد کند.

زمانی که سوزن ها در نقاط مختلف بدن قرار می گیرند، سیگنالی از طریق نخاع به مغز ارسال می شود و اندورفین را آزاد می کند که به عنوان هورمون “احساس خوب” شناخته می شود.  دانشمندان بر این باورند این کار به کاهش درد کمک می کند.

طب سوزنی، تولید کورتیزول را نیز در بدن کاهش می دهد، هورمونی که به کنترل التهاب کمک می کند. با کاهش احساس درد و التهاب کمتر پس از درمان با طب سوزنی، عملکرد و قابلیت حرکت زانو طی کوتاه مدت بهبود می یابد.

فاکتورهای بسیاری در تاثیر این طب در کاهش درد، نقش دارند. شواهد نشان می دهد ممکن است انتظارات و باورهای فرد در نتایج حاصل از درمان با طب سوزنی، اثرگذار باشد.

در حال حاضر محققان در حال ارزیابی این موضوع هستند که آیا باور فرد در مورد اثربخش بودن طب سوزنی، در بهتر شدن نتایج حاصل از درمان نقش دارد یا خیر.

نتایج تحقیقات طب سوزنی زانو

بسیاری از مطالعات بالینی، قابلیت طب سوزنی در تسکین زانو درد را تایید می کنند. مطالعه ای بر روی 18000 بیمار نشان داد که این طب در مدیریت بسیاری از عارضه هایی که موجب درد می شوند، موثر است.

این پژوهش نشان می دهد که بین طب سوزنی واقعی و غیر واقعی، تفاوت های قابل توجهی وجود دارد و این امر نشان دهنده آن است که طب سوزنی، به طور موثری درد و التهاب را کاهش می دهد.

در یک پژوهش مطالعاتی که بر روی تاثیرات طب سوزنی پس از جراحی زانو صورت گرفت. مشخص شد استفاده از این طب همانند استفاده از داروهای مخدر برای تسکین درد است که باعث کاهش درد می شود.

طب سوزنی در درمان آرتروز

در یک پژوهش، 10 مورد به طور اتفاقی مورد آنالیز قرار گرفتند تا مشخص شود آیا این طب در کاهش درد و بهبود عملکرد مفصلی افراد مبتلا به آرتروز مزمن و زانو درد، اثرگذار است یا خیر.

بیشتر بخوانید : آرتروز مفاصل یا اوستئوآرتریت و درمان آن

افراد بین 6 تا 23 بار، حداقل یک بار در هفته و به مدت 3 تا 36 هفته در جلسات طب سوزنی شرکت کردند. این آزمایش نشان می دهد که این طب می تواند عملکرد فیزیکی و قابلیت حرکت را بهبود ببخشد. همچنین به نظر می رسد بتواند در بیماران مبتلا به زانو درد مزمن ناشی از آرتروز، طی حداکثر 13 هفته درد را تسکین دهد.

رماتیسم مفصلی

رماتیسم مفصلی، بیماری مزمنی است که مفاصل را در سرتاسر بدن درگیر کرده و باعث درد و سفتی می شود. طب سوزنی این قابلیت را دارد که در درمان رماتیسم مفصلی نیز موثر واقع شود.

بیشتر بخوانید : روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید + علائم و درمان

 طی یک پژوهش مشخص شد که این طب، به تنهایی و در کنار دیگر روش های درمانی، در رفع مشکلات افراد مبتلا به رماتیسم مفصلی موثر است.

طب سوزنی، دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بوده، به تنظیم سیستم ایمنی کمک کرده و به بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به رماتیسم مفصلی نیز کمک می کند.

برای ارزیابی اثرات این طب و چگونگی تاثیر آن در کاهش علائم رماتیسم مفصلی، به تحقیقات بیشتر نیاز است.

زانو درد مزمن

زانو درد مزمن

عارضه ها و آسیب های متعددی می تواند باعث زانو درد مزمن شده و با دشوار ساختن حرکت، کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

افراد مبتلا به درد مفصلی، اغلب برای تسکین درد به درمان های مکمل روی می آورند که در این میان، طب سوزنی، از همه رایج تر است.

ریسک ها و عوارض جانبی طب سوزنی

ایمنی

طب سوزنی در صورتی که توسط متخصص دارای مجوز و حرفه ای انجام شود، بی خطر بوده و تاکنون نیز عوارض اندکی در اثر استفاده از این طب گزارش شده است.

اطمینان از این موضوع که متخصص از سوزن های استریل و یکبار مصرف که توسط سازمان غذا و دارو تعیین شده است، استفاده کند؛ اهمیت دارد.

خطرات

در صورتی که طب سوزنی توسط متخصص دارای مجوز و صلاحیت و با استفاده از سوزن های استریل انجام شود، خطرات آن اندک است. لازم است فرد، پیش از اولین جلسه با متخصص صحبت کرده و تمام عارضه های پزشکی و داروهای مصرفی خود را با وی در میان بگذارید.

عوارض جانبی طب سوزنی

طب سوزنی دارای عوارض جانبی همچون درد، کبودی یا خونریزی در محل ورود سوزن و سرگیجه است. عوارض جانبی نادر نیز شامل غش، افزایش درد و حالت تهوع است.

 کار با متخصص دارای صلاحیت و حرفه ای می تواند ریسک عوارض جانبی و مشکلات ناخواسته را کاهش دهد.

مروری بر یکی از جلسات معمول طب سوزنی

طی جلسه اول، متخصص، سوالاتی را در مورد سابقه پزشکی، سبک زندگی و عارضه ای که به خاطر آن مراجعه کرده اید، خواهد پرسید.

پیش از آغاز جلسه طب سوزنی، بر اساس محل قرارگیری سوزن ها از فرد خواسته می شود دراز بکشد یا روی صندلی بنشیند. متخصص، نواحی را که قرار است سوزن ها وارد شوند، ضدعفونی کرده و سپس، سوزن ها را در نقاط مختلف بدن، از جمله روی زانو یا اطراف آن وارد خواهد کرد.

در زمان ورود سوزن ها، فرد نباید هیچ گونه ناراحتی احساس کند تا حداقل ناراحتی را داشته باشد. حتی برخی افراد گزارش داده اند که در زمان ورود سوزن، احساس آرامش داشته یا انرژی آن ها افزایش یافته است.

فرد در طول درمان نباید هیچ گونه دردی حس کند، مگر اینکه در این حین حرکت کرده یا سوزن به گونه ای نادرست وارد شده باشد. این جلسه ممکن است چند دقیقه (حداکثر 30 دقیقه) یا بیشتر به طول بینجامد.

تعداد جلسات درمان

بر اساس عارضه و شدت درد، تعداد جلسات و طول مدت آن در هر فرد متفاوت است. گاهی متخصص از فرد می خواهد به مدت چند هفته یا چند ماه، هفته ای یک بار یا بیشتر مراجعه کند.

بر اساس نحوه واکنش فرد به جلسات درمانی پیشین، متخصص تعیین خواهد کرد درمان تا چه مدت ادامه پیدا کند.

یافتن متخصص

در صورت علاقه مندی به دریافت طب سوزنی برای زانو درد، حتما با یک متخصص دارای مجوز کار کنید.

سخن آخر

 در صورت ابتلا به زانو درد در اثر آسیب یا آرتروز، طب سوزنی  می تواند به کاهش درد کمک کند. حتما پیش از آغاز اولین جلسه درمانی، با پزشک خود هماهنگ کنید.

دکتر زهره عشقی پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز، ارائه کننده خدمات درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و مفاصل، برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان با شماره تلفن های 07132357021 یا 09337255000 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک : شیراز، خیابان زند، روبروی بیمارستان فقیهی (سعدی)، حد فاصل صورتگر و پوستچی، ساختمان هانیه، طبقه دوم، واحد 7

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص و درمان انواع بیماری های مفصلی، عضلانی، اسکلتی و ستون فقرات از جمله دیسک کمر، دیسک گردن، ساییدگی ها، پوکی استخوان و درمان های آرتروز زانو و درمان های طب سوزنی ، لیزر درمانی، شاک ویو تراپی و انجام تست نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و ارتوپدی در شیراز

روزهای کاری

هر روز هفته شنبه الی چهارشنبه 

صبح ها ساعت 9 تا 14

عصرها ساعت 16 تا 22

روزهای پنج شنبه

صبح ها ساعت 9 تا 14

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کلینیک تعطیل است