شنبه تا چهارشنبه صبح و عصر

پنج شنبه صبح

شیراز

شهر شیراز

ویرایش محتوا
درباره ما

کلینیک تخصصی دکتر زهره عشقی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شامل تشخیص و درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی و مفاصل، دیسک و ستون فقرات به همراه تشخیص و درمان پوکی استخوا و آرتروژ زانو، انجام تست نوار عصب و عضله و درمان های تخصصی از جمله طب سوزنی، لیزر درمانی و شاک ویو تراپی به همراه سایر درمان های تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی. در کلینیک دکتر زهره عشقی خدمات ارتوپدی در شیراز نیز زیر نظر پزشک متخصص و با تجهیزات پیشرفته ارائه می گردد.

با ما تماس بگیرید
ارتز یا بریس در شیراز

ارتز یا بریس در شیراز

ارتز یا بریس در شیراز

ارترز چیست

ارتز وسیله ای است که برای حمایت، هم ترازی، پیشگیری یا اصلاح بدشکلی ها برای کمک به حرکت و عملکرد بهتر استفاده می شود. در صورت داشتن درد و یا محدودیت حرکتی، پزشک یا متخصص فیزیوتراپی برای هم ترازی صحیح پاها، ستون فقرات و بهبود وضعیت بدن، انواع ارتز را تجویز می کند.

اگر برای بهبود وضعیت و محدودیت حرکتی خود به دنبال راهی برای درمان هستید، به کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص ارتوپدی و درمان فیزیکی در شیراز مراجعه کنید.

انواع ارتز

ارتز انواع مختلفی دارد و متخصص فیزیوتراپی بر اساس نیاز بیمار، یکی از آن ها را تجویز خواهد کرد. نمونه هایی از ارتز که مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

  • ارتز مچ پا : این دستگاه تنها مچ و قسمت پایینی پا را پوشانده و تا بالای زانو امتداد نمی یابد. این نوع ارتز برای افتادگی پا و زمانی که ضعف عضله تیبیالیس قدامی مانع از بلند کردن پا و انگشتان از روی زمین شود، مورد استفاده قرار می گیرد.
  • بریس گردن : این بریس پلاستیکی، سفت دور گردن پیچیده و از چانه و پشت سر حمایت می کند.
  • اسپلینت دینامیک : این نوع بریس مفصل را احاطه کرده و برای حمایت و قرار گرفتن مفصل در تراز صحیح حرکت می کند. برای مثال هنگام کشیدگی آرنج پس از شکستگی بازو برای کشش ملایم و حمایت از بازو این نوع ارتز تجویز می شود.
  • ارتز مچ و زانو : این نوع ارتز که برای اندام تحتانی استفاده می شود و از بالای زانو تا مچ پا را می پوشاند.

بیشتر بخوانید : متخصص ارتوپدی در شیراز

  • ارتز لومبوساکرال : این نوع ارتز برای ستون فقرات طراحی شده و ناحیه لومبوساکرال را می پوشاند. این ارتز پس از جراحی ستون فقرات یا برای بهبود درد پایین کمر ناشی از تنگی کانال نخاعی استفاده می شود.

ارتز تجویز شده به نوع آسیب یا بیماری، نحوه تاثیر آسیب بر حرکت و میزان بهبود بستگی دارد. گاهی تا زمان پیشرفت بهبود از یک نوع ارتز استفاده شده و سپس متخصص فیزیوتراپی ارتز دیگری را پیشنهاد کرده و یا درمان را بدون ارتز ادامه می دهد.

  • ارتز کفش : یکی از رایج ترین انواع ارتز، ارتز کفش است. برای مثال افرادی که کف پای صاف دارند از این نوع ارتز استفاده می کنند. صافی کف پا وضعیتی است که در آن، قوس طولی پا کم است. در صورت داشتن کف پای صاف قسمت پایینی پا به سمت داخل چرخیده و منجر به تنش و فشار زانو می شود. این وضعیت باعث بروز مشکلات متعددی از جمله موارد زیر خواهد شد:

در صورت داشتن کف پای صاف، ارتزهای کفش به افزایش قوس و قرار گرفتن پا و ساق پا در موقعیت صحیح کمک می کنند.

متخصص فیزیوتراپی موقعیت پا را ارزیابی کرده و در صورت لزوم، ارتز تجویز می کند.

ارتز چیست

دلایل رایج استفاده از ارتز

در صورت ابتلا به نوعی بیماری یا پس از جراحی های خاص، ارتز تجویز می شود.

افراد مبتلا به اسکولیوزیس (خمیدگی ستون فقرات) برای جلوگیری از خمیدگی بیشتر ستون فقرات باید از ارتز استفاده کنند.

همچنین، پس از بازسازی رباط صلیبی قدامی برای قرار گرفتن زانو در موقیعت صحیح، در طول بهبودی لازم است از بریس زانو استفاده کنید.

بریس به کاهش درد کمک می کند، اما باید مطمئن شوید که از بریس به درستی استفاده می کنید. یکی از دلایل رایجی که افراد از بریس زانو استفاده نمی کنند نداستن نحوه پوشیدن آن است.

متخصص فیزیوتراپی نحوه استفاده از بریس زانو پس از جراحی را به شما آموزش داده و مطمئن می شود که بریس را خیلی سفت و یا شل نبندید.

برای بهبودی کامل و هرچه سریع تر، از راحتی و نحوه استفاده صحیح ارتز اطمینان حاصل کنید.

دکتر زهره عشقی پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز، ارائه کننده خدمات درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و مفاصل، برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان با شماره تلفن های 07132357021 یا 09337255000 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک : شیراز، خیابان زند، روبروی بیمارستان فقیهی (سعدی)، حد فاصل صورتگر و پوستچی، ساختمان هانیه، طبقه دوم، واحد 7

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص و درمان انواع بیماری های مفصلی، عضلانی، اسکلتی و ستون فقرات از جمله دیسک کمر، دیسک گردن، ساییدگی ها، پوکی استخوان و درمان های آرتروز زانو و درمان های طب سوزنی ، لیزر درمانی، شاک ویو تراپی و انجام تست نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و ارتوپدی در شیراز

روزهای کاری

هر روز هفته شنبه الی چهارشنبه 

صبح ها ساعت 9 تا 14

عصرها ساعت 16 تا 22

روزهای پنج شنبه

صبح ها ساعت 9 تا 14

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کلینیک تعطیل است