شنبه تا چهارشنبه صبح و عصر

پنج شنبه صبح

شیراز

شهر شیراز

ویرایش محتوا
درباره ما

کلینیک تخصصی دکتر زهره عشقی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شامل تشخیص و درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی و مفاصل، دیسک و ستون فقرات به همراه تشخیص و درمان پوکی استخوا و آرتروژ زانو، انجام تست نوار عصب و عضله و درمان های تخصصی از جمله طب سوزنی، لیزر درمانی و شاک ویو تراپی به همراه سایر درمان های تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی. در کلینیک دکتر زهره عشقی خدمات ارتوپدی در شیراز نیز زیر نظر پزشک متخصص و با تجهیزات پیشرفته ارائه می گردد.

با ما تماس بگیرید
توانبخشی کاربردی در شیراز

توانبخشی کاربردی در شیراز

 • صفحه اصلی
 • -
 • طب فیزیکی و توانبخشی
 • -
 • توانبخشی کاربردی در شیراز
توانبخشی کاربردی در شیراز

توانبخشی کاربردی چیست؟

توانبخشی کاربردی، اجزای طب فیزیکی و توانبخشی را توسعه می دهد. توانبخشی کاربردی با استفاده از تمریناتی که با هدف تقلید از الگوهای حرکتی طراحی شده اند، تکنیک های حرکتی صحیح را به زندگی روزمره فرد باز می گرداند و هماهنگی بین سیستم عصبی و عضلات را نیز بهبود می بخشد.

بسیاری از متخصصین، توانبخشی را به عنوان راهی برای تسریع روند بازگشت به کار معرفی می کنند. پس از آسیب یا جراحی، توانبخشی کاربردی، فرد را به سرعت به فعالیت های معمول خود باز می گرداند.

اهداف برنامه توانبخشی کاربردی عبارتند از:

 • تسریع ریکاوری
 • بهبود عملکرد فیزیکی
 • پیشگیری از آسیب های آتی

توانبخشی کاربردی، با ترکیب تکنیک های مختلف، تیزهوشی و اعتماد به نفس لازم برای انجام کارها، یک برنامه به خصوص به فعالیت های روزانه فرد خواهد داد. برای دریافت خدمات توانبخشی کاربردی می توانید به کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز مراجعه کنید.

آیا توانبخشی کاربردی، تنها مختص ورزشکاران است؟

توانبخشی کاربردی، به طور معمول در حوزه پزشکی ورزشی استفاده می شود. برای مثال، برنامه های توانبخشی، ورزشکاران را از فعالیت های ساده مانند پیاده روی یا دویدن آهسته، به سمت حرکات پیچیده ای سوق می دهد که نیازمند سطوح بالای تیزهوشی است.

با این حال، این شکل از طب فیزیکی و توانبخشی، در بازگرداندن افراد به کار یا فعالیت های پایه ای روزانه پس از آسیب فیزیکی یا نورولوژیکی مانند سکته مغزی نیز مفید است.

افزایش استقامت، انعطاف پذیری و چابکی، فرد را برای بازگشت به محدوده حرکتی کامل آماده می کند. علاوه بر اجزای مرسوم طب فیزیکی و توانبخشی، از جمله استقامت و انعطاف پذیری، برنامه توانبخشی کاربردی شامل موارد زیر است:

 • تقویت قوای حرکتی و چابکی با هدف فراهم شدن امکان شرکت در فعالیت ها در سطوح پیش از آسیب
 • آموزش با تمرکز بر روی هماهنگی بخش های خاص بدن
 • آموزش با هدف کاهش ریسک آسیب مجدد و افزایش هوشیاری بدن و بهبود پوسچر

بیشتر بخوانید : تفاوت طب فیزیکی و توانبخشی با درمان فیزیکی

مزایای توانبخشی کاربردی

توانبخشی کاربردی به محض بهبود آسیب، آغاز می شود. در این نوع طب فیزیکی و توانبخشی، معمولا توانبخشی شامل یک برنامه چند مرحله ای بوده که با کنترل التهاب و درد، با هدف بازگرداندن حرکت، بهبود استحکام عضلانی، قدرت و تحمل آغاز می شود.

مزایای توانبخشی کاربردی شامل موارد زیر است:

 • بهبود حافظه عضلانی : با تمرینات مکرر و کاربردی، عضلات را به کار می گیرد.
 • افزایش قدرت تحمل : به تقویت وضعیت قلبی-عروقی و بهبود تحمل فرد در طول انجام فعالیت های با شدت بالا مانند وزنه برداری یا دویدن کمک می کند.
 • بهبود پوسچر و تعادل : با درگیر کردن هسته مرکزی بدن با هدف کمک به حفظ ترازبندی مناسب ستون فقرات
 • کاهش درد مفصلی : مفاصل را تقویت کرده و با پیشگیری از استفاده بیش از حد، باعث تسکین درد و بازگرداندن قابلیت حرکت مفصلی می شود.
 • بهبود انعطاف پذیری : به کمک آموزش عضلات به افزایش انعطاف پذیری و کاهش احتمال آسیب مجدد در زمان تسکین درد و ناراحتی کمک می کند.

در توانبخشی کاربردی، از حرکات سه بعدی برای تقویت عضلات آسیب دیده استفاده می شود. این فرآیند، بدن را برای بازگشت به فعالیت های روزانه یا ورزشی آماده می کند. فرد پس از اتمام این دوره، قوی تر و منعطف تر خواهد بود.

مزایای توانبخشی کاربردی

توانبخشی کاربردی، کار خود را چگونه انجام می دهد؟

در این نوع طب فیزیکی و توانبخشی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، سطح فعلی عملکرد فرد را با معاینه پوسچر، تعادل، رفلاکس ها، کنترل عضله، راه رفتن و پایداری بدن در زمان استراحت و راه رفتن ارزیابی می کند.

برای بررسی محدوده حرکتی مفاصل و وجود هرگونه مشکل یا نقصی که ممکن است در آسیب اولیه نقش داشته باشد، تست هایی انجام می شود.

سپس متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بررسی سابقه پزشکی فرد، اطلاعات لازم را در مورد آسیب ها، درمان ها و ریکاوری های پیشین به دست می آورد. گاهی اوقات برای تایید تشخیص، تست های تصویربرداری تجویز می شود.

پس از بررسی این موضوع که کدام پوزیشن ها یا حرکات، درد را کاهش یا افزایش می دهند، یک برنامه توانبخشی کاربردی مختص فرد طراحی می شود.

در صورتی که فرد دچار آسیب کمر شده یا تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار گرفته باشد، لازم است استقامت، هماهنگی و انعطاف پذیری او بهبود یابد.

دکتر زهره عشقی پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز، ارائه کننده خدمات درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و مفاصل، برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان با شماره تلفن های 07132357021 یا 09337255000 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک : شیراز، خیابان زند، روبروی بیمارستان فقیهی (سعدی)، حد فاصل صورتگر و پوستچی، ساختمان هانیه، طبقه دوم، واحد 7

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص و درمان انواع بیماری های مفصلی، عضلانی، اسکلتی و ستون فقرات از جمله دیسک کمر، دیسک گردن، ساییدگی ها، پوکی استخوان و درمان های آرتروز زانو و درمان های طب سوزنی ، لیزر درمانی، شاک ویو تراپی و انجام تست نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و ارتوپدی در شیراز

روزهای کاری

هر روز هفته شنبه الی چهارشنبه 

صبح ها ساعت 9 تا 14

عصرها ساعت 16 تا 22

روزهای پنج شنبه

صبح ها ساعت 9 تا 14

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کلینیک تعطیل است