شنبه تا چهارشنبه صبح و عصر

پنج شنبه صبح

شیراز

شهر شیراز

ویرایش محتوا
درباره ما

کلینیک تخصصی دکتر زهره عشقی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شامل تشخیص و درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی و مفاصل، دیسک و ستون فقرات به همراه تشخیص و درمان پوکی استخوا و آرتروژ زانو، انجام تست نوار عصب و عضله و درمان های تخصصی از جمله طب سوزنی، لیزر درمانی و شاک ویو تراپی به همراه سایر درمان های تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی. در کلینیک دکتر زهره عشقی خدمات ارتوپدی در شیراز نیز زیر نظر پزشک متخصص و با تجهیزات پیشرفته ارائه می گردد.

با ما تماس بگیرید
لوردوز کمری – علائم، اصلاح و راه های درمانی

لوردوز کمری – علائم، اصلاح و راه های درمانی

 • صفحه اصلی
 • -
 • کمر
 • -
 • لوردوز کمری – علائم، اصلاح و راه های درمانی
لوردوز کمری – علائم، اصلاح و راه های درمانی

لوردوز کمری چیست

برای شناخت ساختار و عملکرد ستون فقرات باید در وهله اول دلیل وجود انحنا در آن را بررسی کنیم.

بخش های مختلف ستون فقرات، بسیار پیچیده بوده و همگی در بیومکانیک آن نقش دارند. لوردوز انحنای C شکل طبیعی ستون فقرات است و در صورت از بین رفتن آن، سندرمی به نام «کمر صاف» ایجاد می‌شود.

«لومبار» به قسمت پایین ستون فقرات و «لوردوز» به انحناهای یک طرفه C شکل ستون فقرات اشاره دارد.

با از بین رفتن لوردوز کمری، انحنای طبیعی و به سمت داخل در ناحیه پایین ستون فقرات، صاف تر از حالت نرمال می شود. برای دانستن علت از بین رفتن لوردوز کمری، به خواندن ادامه دهید.

در بررسی عوامل موثر در از بین رفتن لوردوز کمری و همچنین عوارض جانبی احتمالی آن، آشنایی با آناتومی و اصطلاحات اولیه مربوط به ستون فقرات به ما دیدگاه دقیق تری درباره لوردوز کمری و سندرم صافی کمر می دهد.

انحنای نرمال پایین کمر (پایین ستون فقرات) دردناک نیست، اما انحنای غیرطبیعی آن ناحیه به سمت داخل باعث کمردرد می شود.

معمولا برای مشکلات مختلف ستون فقرات، از جمله لوردوز کمری، درمان غیرجراحی توصیه می شود، بنابراین برای اصلاح لوردوز کمری، ما روش درمانی را با توجه به هر مورد خاص، علت زمینه‌ای آن و علائم مشخص می کنیم.

علت لوردوز کمر

در تعدادی از عارضه های مرتبط با ستون فقرات، انحناهای مطلوب از بین می روند. لوردوز گردن یکی از موارد مشکل ‌ساز است، اما معمولا آسیب کمر ناشی از گودی کمر یا هایپرلوردوز می باشد.

لوردوز ممکن است در بیش از یک بخش از ستون فقرات باشد. به عنوان مثال، اگر لوردوز بیش از حد در قسمت پایینی قفسه سینه و بالای ستون فقرات لومبار باشد، لوردوز سینه‌ای‌کمری تشخیص داده می شود.

ستون فقرات لومبار از 5 مهره (L1 تا L5) تشکیل شده که تحت بیشترین فشار هستند زیرا قسمت پایین کمر، وزن قسمت های دیگر ستون فقرات را تحمل می کند.

ستون فقرات کمری یا لومبار، صرف نظر از تحمل فشار سنگین ناشی از بلند کردن یا حمل وسایل، به دلیل اتصال به لگن، وزن تنه را نیز تحمل می‌کند. به همین دلیل، درد پایین کمر (LBP) شایع ترین نوع ناراحتی کمر است.

لوردوز کمر چیست

علائم لوردوز کمری

علائم لوردوز کمری با توجه به وجود انحنای غیرطبیعی در نظر گرفته خواهد شد.

علائم اصلی این عارضه عبارتند از:

 • اختلال در وضعیت بدنی، دلیل بروز مشکل در وضعیت بدنی، پیوستگی بین قسمت های مختلف ستون فقرات به صورت یک جز کامل و واحد است، به طوری که بروز مشکلی در یک بخش از آن، بر وضعیت کلی ستون فقرات تاثیر می گذارد.
 • افزایش و بروز زودتر خستگی در فرد مبتلا، نسبت به افراد سالم
 • درد ناحیه کمر پس از فعالیت بدنی یا پس از قرار گرفتن در یک وضعیت ناراحت کننده برای مدت طولانی، تشدید می شود.
 • محدودیت در تحرک ستون فقرات در حین ورزش یا صرفاً حین حرکت.
 • اگر مدت وجود علت آسیب طولانی و شدت آن زیاد باشد، کار اندام های داخلی مختل خواهد شد. ابتدا، در کار قلب، روده، کلیه ها، ریه ها و معده مشکل به وجود می آید. وجود نقص در ستون فقرات به معنی تغییر مکان طبیعی اجزای آن نسبت به یکدیگر است، زیرا در این شرایط ستون فقرات قادر به داشتن عملکرد اصلی خود نخواهد بود.

فرد مبتلا به لوردوز کمری پاتولوژیک از لحاظ ظاهری تغییر می کند.

بیشتر بخوانید : اصلاح اختلالات پوسچر یا وضعیت بدنی در شیراز

اختلال به چند طریق در وضعیت بدن بیمار ظاهر می شود:

 • کمر گرد می شود. در این حالت کیفوز قفسه سینه افزایش و منحنی کمر کاهش می یابد. این افراد در حین راه رفتن، برای حفظ تعادل دائماً پاهای خود را خم و سر خود را به سمت جلو خم می کنند، زیرا مرکز جرم بدن به سمت عقب می رود. مشخصات ظاهری بیمار: بازوها در امتداد بدن پایین آمده، شکم بیرون زده، قفسه سینه فرو رفته. پزشکان به این وضعیت کیفوتیک می گویند.
 • کمر صاف می شود. خمیدگی گردن صاف و کیفوز قفسه سینه کوچکتر می شود، لوردوز کمری افزایش می یابد و لگن به سمت عقب جابجا می شود. ظاهر بیمار: قفسه سینه فرورفته، استخوان های کتف بیرون زده، زانوهای خمیده، سر و چانه پایین آمده است.
 • کمر گرد است. تمام انحناهای فیزیولوژیکی ستون فقرات تشدید می شود. مشخصات ظاهری بیمار: پاها در ناحیه زانو کمی خم شده، استخوان های کتف بیرون زده، شانه ها به سمت میانه تن، کمربند شانه ای برآمده، شکم بیرون زده و سر جلو آمده است. به این عارضه در ارتوپدی کمر، کایفولوردوتیک می گویند. طبق آمار، در افراد مبتلا به لوردوز کمری پاتولوژیک اغلب این نوع دفورمیتی ایجاد می شود.
 • کمر صاف است. تمام انحناهای فیزیولوژیکی ستون فقرات کاهش می یابد و لوردوز کمری در بیشترین حد است. مشخصات ظاهری بیمار: تیغه های شانه بیرون زده، قفسه سینه جلو آمده و پایین شکم رو به جلو است.
لوردوز کمری چیست

تشخیص لوردوز کمری

در موارد کمردرد یا سایر علائم ذکر شده در بالا، پزشک احتمالاً ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام داده و وضعیت بدن هنگام خم شدن به جلو و پهلو را بررسی می کند.

همچنین ستون فقرات بیمار را درحالی که روی یک سطح صاف دراز کشیده است، در موقعیت های مختلف بررسی می کند.

برای تعیین زوایای مفصل اغلب از یک سیستم اندازه گیری ویژه استفاده می شود. در این اندازه‌گیری ها،‌ زوایای ستون فقرات، تنه، مفاصل ران و زانو را محاسبه می کنند.

پزشکان با استفاده از این انداز گیری ها می توانند طبیعی بودن وضعیت قرار گیری ستون فقرات یا انحراف از وضعیت طبیعی را تشخیص دهند.

برخی از افراد با وجود داشتن لوردوز لومبار، هیچ علامتی ندارند.

در موارد علامت داری که حرکت دشوار شده است، انجام یک معاینه فیزیکی کامل و همچنین آزمایشات زیر به پزشک در یافتن علت اصلی کمک می کند.

 • اشعه ایکس : عکسبرداری از ستون فقرات.
 • عکسبرداری اشعه ایکس از قسمت لومبوساکرال ستون فقرات : برای اندازه گیری C-&-S1.
 • MRI : برای ایجاد نمای واضح تری از ستون فقرات.
 • آزمایش های آزمایشگاهی : از جمله آزمایش خون.

در برخی موارد، پزشکان با استفاده از فناوری پیشرفته کامپیوتری ردیابی حرکت، نقاط خاصی را در سرتاسر بدن ردیابی می کنند.

محققان از این فناوری برای بررسی اثرات لوردوز کمری در هنگام حرکت بر روی بدن افراد استفاده می کنند.

تشخیص و درمان لوردوز کمری

گزینه های درمانی برای لوردوز کمری (لومبار)

آیا لوردوز یا لوردوز کمری قابل درمان است؟ ما در کلینیک دکتر عشقی، تجربه درمان طیف گسترده ای از بیماری های ستون فقرات، از جمله لوردوز کمری را داریم.

چگونه می توان لوردوز کمر را اصلاح کرد؟ اولین گام برای ایجاد یک برنامه درمانی موثر، شخصی سازی کامل آن بر اساس متغیرهای مهم مربوط به بیمار و شرایط او مانند سن، علت، شدت بیماری و علائم آن است.

ما برای درمان بیماران مان، یک رویکرد درمانی محافظه کارانه با محوریت کایروپراکتیک داریم که در آن برای گرفتن بهترین و موثرترین نتایج، ترکیبی از روش های درمانی متعدد به کار گرفته می شود.

برای درمان لوردوز کمری می‌توان برای بازیابی انحنای نرمال ستون فقرات تا حد ممکن تلاش کرد که این به نوبه خود سلامت و عملکرد کلی ستون فقرات را بهبود می‌ بخشد.

مهمترین عامل در بازگردان انحناهای نرمال ستون فقرات، رسیدگی به علت لوردوز غیر طبیعی است.

اگر علت چاقی یا وضعیت بدنی نامناسب باشد، رویکرد اصلی اصلاح سبک زندگی خواهد بود و در صورت لزوم، به ‌ویژه در موارد مشکلات وضعیت بدنی، فیزیوتراپی و تمرینات یا کشش‌های خاص این عارضه مفید خواهد بود.

این تمرین ها احتمالا شامل برخی تمرین‌ های تثبیت کننده کمر باشند که قدرت و انعطاف ‌پذیری عضلات کمر را افزایش و فشار روی ستون فقرات را کاهش می دهند.

اگر علت لوردوز کمری، وجود یک بیماری دیگر ستون فقرات باشد، رویکرد درمانی باید حول رسیدگی به این بیماری اولیه شکل بگیرد. این تفاوت بین درمان لوردوز کمری با در نظر گرفتن علامت یا علت زمینه‌ای این بیماری است.

بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی کمر در شیراز

با ترکیب مراقبت‌ های کایروپراکتیک خاص این عارضه، درمان در مطب و تمرین‌های خانگی شخصی سازی شده، می‌توان تا حد ممکن در بازیابی لوردوز طبیعی ستون فقرات به بیماران کمک کرد.

مراقبت های کایروپراکتیک خاص این بیماری و اصلاحات دقیق می تواند به رفع مشکلات موثر بر غیر عادی شدن لوردوز ستون فقرات کمری مانند دررفتگی های جزئی مفاصل ستون فقرات (مهره های ناهمتراز)، کمک کنند.

فیزیوتراپی و انواع تمرینات خاص این عارضه، با تقویت عضلات مرکزی به حمایت از ستون فقرات و تثبیت آن کمک می کنند. با این کار فشار روی ستون فقرات و مفاصل کاهش یافته و انحناهای ستون فقرات و هم ترازی طبیعی آن حفظ می شود.

علاوه بر این، برخی تمرینات فیزیوتراپی خاص به فعال کردن نواحی خاصی از مغز جهت تقویت ارتباط بین مغز و بدن، شکل دهی دوباره به بدن و اصلاح وضعیت بدنی کمک می کنند.

نتیجه گیری و سخن پایانی

انحناهای طبیعی ستون فقرات بر سلامت و عملکرد مطلوب بدن تاثیر زیادی دارند.

ستون فقرات به بدن ساختار و تعادل می دهد، حرکت انعطاف پذیر را ممکن و فشارهای مکانیکی را جذب می کند.

از آنجا که ستون فقرات بخشی از سیستم عصبی مرکزی است، عارضه های مرتبط با آن، طیف گسترده ای از علائم را در سراسر بدن ایجاد می کند.

کیفوز طبیعی ستون فقرات، انحنای به سمت بیرون قسمت میانی-بالایی کمر است که از مرکز بدن دور می شود، در حالی که لوردوز طبیعی ستون فقرات، خمیدگی به سمت داخل و مرکز بدن، در قسمت گردن و پایین کمر است.

دکتر زهره عشقی پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز، ارائه کننده خدمات درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و مفاصل، برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان با شماره تلفن های 07132357021 یا 09337255000 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک : شیراز، خیابان زند، روبروی بیمارستان فقیهی (سعدی)، حد فاصل صورتگر و پوستچی، ساختمان هانیه، طبقه دوم، واحد 7

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص و درمان انواع بیماری های مفصلی، عضلانی، اسکلتی و ستون فقرات از جمله دیسک کمر، دیسک گردن، ساییدگی ها، پوکی استخوان و درمان های آرتروز زانو و درمان های طب سوزنی ، لیزر درمانی، شاک ویو تراپی و انجام تست نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و ارتوپدی در شیراز

روزهای کاری

هر روز هفته شنبه الی چهارشنبه 

صبح ها ساعت 9 تا 14

عصرها ساعت 16 تا 22

روزهای پنج شنبه

صبح ها ساعت 9 تا 14

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کلینیک تعطیل است