شنبه تا چهارشنبه صبح و عصر

پنج شنبه صبح

شیراز

شهر شیراز

ویرایش محتوا
درباره ما

کلینیک تخصصی دکتر زهره عشقی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شامل تشخیص و درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی و مفاصل، دیسک و ستون فقرات به همراه تشخیص و درمان پوکی استخوا و آرتروژ زانو، انجام تست نوار عصب و عضله و درمان های تخصصی از جمله طب سوزنی، لیزر درمانی و شاک ویو تراپی به همراه سایر درمان های تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی. در کلینیک دکتر زهره عشقی خدمات ارتوپدی در شیراز نیز زیر نظر پزشک متخصص و با تجهیزات پیشرفته ارائه می گردد.

با ما تماس بگیرید
الکتروتراپی در شیراز

الکتروتراپی در شیراز

الکتروتراپی در شیراز

الکتروتراپی (برق درمانی) استفاده از اثرات درمانی جریان الکتریکی در بدن است. این روش درمانی از سال 1800 میلادی برای مداوای بیماری های مختلفی به کار رفته است.

این شیوه درمانی تاکنون برای کنترل درد، تحریک عضلات، کاهش تورم و افزایش جریان خون موثر بوده است.

الکتروتراپی یکی از قدرتمندترین و محبوب ترین روش ها در فیزیوتراپی به حساب می آید. برای دریافت انواع خدمات الکتروتراپی در شیراز می توانید به کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید.

انواع مختلف الکتروتراپی و نحوه درمان آنها

رایج ترین شیوه درمان الکتروتراپی، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) می باشد. تکانه های بسیار کوچکی با الکترودها وارد می شوند و از طریق پوست به عصب ها می رسند که این درک شما از درد را تغییر می دهند.

تعریف ساده درد، ارسال یک سیگنال از یک ناحیه آسیب دیده از بدن است که از طریق نخاع به مغز فرستاده می شود.

روش TENS قبل از رسیدن به مغز در این سیگنال ها مداخله کرده و با پردازش آنها درد را تسکین می دهد. TENS با تحریک بدن به تولید اندروفین، یک تاثیر ضددرد ایجاد می کند.

فرکانس های پایین با آنکه آزاردهنده تر هستند، اما نسبت به فرکانس های بالا کاهش درد طولانی مدتی ایجاد می کنند.

هرچه فرکانس پایین تر باشد، جریان بیشتر به عمق پوست نفوذ می کند و بنابراین موقع انجام الکتروتراپی آزاردهنده است اما علائم تسکین و بهبودی پایداری بیشتری دارد.

از دیگر روش های درمانی تحریک الکتریکی متداول در میان پزشکان، درمان با جریان تداخلی (FC/IFT) است. 

IFC و TENS هر دو از یک مکانیسم برای کاهش درد استفاده می کنند، اما روش IFC در افزایش جریان خون و کاهش تورم موثرتر عمل می کند.

اگر جریان IFC در یک الگوی متقاطع تنظیم و با فرکانس پایین تر اجرا شود، احساس راحتی مشابه فرکانس های بالا خواهد بود و آزار دهنده نیست. بنابر این بیمار می تواند فرکانس پایین را هم با این تتظیمات تحمل کند تا جریان به عمق بافت های زیرین پوست برسد.

انواع الکتروتراپی

انواع الکتروتراپی

همه دستگاه های الکتروتراپی شباهت های مشخصی دارند، مثلا اینکه از باتری برای اعمال جریان به الکترودها استفاده می کنند. با این حال از نظر فرکانس، شکل امواج و اثرات با هم متفاوت هستند. در اینجا برخی از انواع متداول دستگاه الکتروتراپی ارائه شده است:

  • تحریک الکتریکی عصب از زیرپوست (PENS)
  • تحریک الکتریکی عضله (EMS)
  • جریان مداخله ای (IFC)
  • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)
  • درمان میدان الکترومغناطیسی پالسی (PEMF)
  • تحریک گالوانیک (GS)

بیشتر بخوانید : طب سوزنی در شیراز

چرا از الکتروتراپی برای کاهش درد استفاده می شود؟

یکی از بزرگترین امتیازات استفاده از الکتروتراپی، غیرتهاجمی بودن این روش برای کنترل درد بدون مصرف دارو است. این روش عوارض جانبی بسیار کمی در مقایسه با داروهای ضددرد داشته و اعتیاد آور نیست.

استفاده از واحدهای TENS اغلب به بیمارانی توصیه می شود که در خانه تحت درمان هستند و بیماری های مزمن دارند. این بیماران می توانند با تنظیم شدت و فرکانس مورد نظر خود، درد را در ناحیه ای که مزمن یا شدید است تسکین دهند.

چگونه الکتروتراپی باعث کاهش درد می شود؟

با اینکه تصور استفاده از الکتریسیته روی بدن دردناک به نظر می رسد، اما بسیاری از مردم با انجام این روش درمانی احساس آرامش می کنند. برای مثال با تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) فرد احساس سوزن سوزن، لرزش یا گزگز را تجربه می کند.

مکانیسم دقیق اثرات مفید تحریک الکتریکی هنوز مورد بحث است. تحریک الکتریکی می تواند به طور مستقیم ارسال سیگنال های درد در طول عصب ها را مسدود کند. به علاوه، طبق یافته ها تحریک الکتریکی باعث ترشح اندروفین در بدن می شود که همان تسکین دهنده طبیعی درد است.

عوارض الکتروتراپی

الکتروتراپی در فیزیوتراپی

برخی از مشکلاتی که متخصصان فیزیوتراپی با استفاده از الکتروتراپی درمان می کنند عبارتند از:

بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی و درمان فیزیکی در شیراز + مزایای ان

عوارض جانبی الکتروتراپی

بیشترین عارضه ای که الکتروتراپی ایجاد می کند، تحریک پوست و ضایعات پوستی است که ناشی از اثر چسب های الکترود یا نوارچسب هایی است که الکترودها را در جای خود نگه می دارند.

استفاده بیش از حد الکتروتراپی می تواند موجب احساس سوختگی روی پوست شود. برای پیشگیری از این عوارض باید دستورالعمل ها درباره مدت استفاده کامل و دقیق رعایت گردد.

روی بدخیمی های یا پوست نواحی دارای شکستگی یا بخش هایی که دچار عفونت شده اند نباید از تحریک الکتریکی استفاده کرد. با این روش الکتروتراپی که به عمق پوست نفوذ می کند امکان کبودی، خونریزی و عفونت وجود دارد.

قرار گرفتن پدها روی قلب یا باطری ضربان ساز قلب می تواند باعث نامنظمی ضربان قلب شود و نیز در بخش تحتانی شکم زن باردار می تواند به جنین آسیب برساند. در واقع به افرادی که باطری قلب دارند یا باردار هستند توصیه می شود که به کلی از روش الکتروتراپی اجتناب کنند.

اگر پدها را روی گلو بگذارید می تواند به کاهش فشار خون منجر شود. استفاده از الکتروتراپی در حال رانندگی نیز توصیه نمی شود.

نتیجه گیری

الکتروتراپی از نظر علمی به عنوان یک روش درمانی مفید برای کاهش درد و تورم و در عین حال روشی موثر در بهبود نتایج درمانی در گروه های مختلف بیماران شناخته می شود.

درمان الکتروتراپی در فیزیوتراپی صدمه ی ندارد، در این روش با اشکال مختلف موج و به روشی غیر تهاجمی، بسیاری از مشکلات مختلف بیماران بدون عوارض جانبی درمان می شود.

دکتر زهره عشقی پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز، ارائه کننده خدمات درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و مفاصل، برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان با شماره تلفن های 07132357021 یا 09337255000 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک : شیراز، خیابان زند، روبروی بیمارستان فقیهی (سعدی)، حد فاصل صورتگر و پوستچی، ساختمان هانیه، طبقه دوم، واحد 7

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص و درمان انواع بیماری های مفصلی، عضلانی، اسکلتی و ستون فقرات از جمله دیسک کمر، دیسک گردن، ساییدگی ها، پوکی استخوان و درمان های آرتروز زانو و درمان های طب سوزنی ، لیزر درمانی، شاک ویو تراپی و انجام تست نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و ارتوپدی در شیراز

روزهای کاری

هر روز هفته شنبه الی چهارشنبه 

صبح ها ساعت 9 تا 14

عصرها ساعت 16 تا 22

روزهای پنج شنبه

صبح ها ساعت 9 تا 14

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کلینیک تعطیل است