شنبه تا چهارشنبه صبح و عصر

پنج شنبه صبح

شیراز

شهر شیراز

ویرایش محتوا
درباره ما

کلینیک تخصصی دکتر زهره عشقی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شامل تشخیص و درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی و مفاصل، دیسک و ستون فقرات به همراه تشخیص و درمان پوکی استخوا و آرتروژ زانو، انجام تست نوار عصب و عضله و درمان های تخصصی از جمله طب سوزنی، لیزر درمانی و شاک ویو تراپی به همراه سایر درمان های تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی. در کلینیک دکتر زهره عشقی خدمات ارتوپدی در شیراز نیز زیر نظر پزشک متخصص و با تجهیزات پیشرفته ارائه می گردد.

با ما تماس بگیرید
درد وسط کمر نشانه چیست

درد وسط کمر نشانه چیست

درد وسط کمر نشانه چیست

درد وسط کمر دردی شدید و آزار دهنده است که به علت های مختلفی اتفاق می افتد. اما درد در ناحیه وسط کمر نشانه چیست؟ آیا درد در ناحیه وسط کمر را باید جدی گرفت؟

درد میانه کمر، بین پایین گردن و پایین قفسه سینه احساس می شود. به طور کلی این درد به مشکلات ستون فقرات در ناحیه قفسه سینه که از 12 مهره تشکیل شده، مرتبط است.

شایع ترین عوامل ایجاد کمردرد، وضعیت بدنی نامناسب، فتق دیسک، آرتروز کمر یا حتی شکستگی های کوچک هستند.

این نوع درد همچنین می‌ تواند به مشکلاتی در اندام ‌های موجود در این ناحیه مانند ریه ‌ها یا معده مرتبط باشد.

اگر کمردرد دارید، باید برای بررسی علت به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید. پزشک در صورت جدی بودن مشکل، شما را برای درمان به متخصص مناسب تری ارجاع می دهد.

درد در ناحیه وسط کمر نشانه چیست

همه ما می دانیم که کمردرد اصلا خوب نیست، اما آیا می دانستید که بیش از یک نوع کمردرد وجود دارد؟ و کمردرد دلایل مختلفی دارد؟ درد در ناحیه وسط کمر نشانه چیست؟

درد میانه کمر در سمت راست می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ از چیزی به سادگی قرار گرفتن بدن در وضعیت بد یا فشار عضلانی گرفته تا موارد جدی تری مانند بیماری دژنراتیو دیسک یا فتق دیسک.

حتی بیماری هایی مانند بیماری کیسه صفرا، سنگ کلیه یا حمله قلبی نیز ممکن است باعث کمردرد شوند.

درد در ناحیه وسط کمر نشانه چیست

در میانه کمر چه اندام هایی وجود دارد

وقتی حرف از “میانه کمر” می شود، چه عضوی به ذهن می رسد؟ نخاع؟ ستون فقرات؟ چه چیز دیگری؟ آیا قلب هم جایی نزدیک به کمر است؟ ریه ها چطور؟

در حقیقت، اندام های مختلفی در میانه وجود دارند، مانند:

ستون فقرات

کمر محل قرارگیری ستون فقرات است، بخش بلندی از مهره های استخوانی که از پایه گردن تا قسمت پایین کمر کشیده شده اند.

ستون فقرات از استخوان هایی (مهره ها) تشکیل شده که از طناب نخاعی محافظت می کنند. نخاع دسته ای طولانی از اعصاب است که از پایه مغز تا قسمت های دیگر بدن امتداد دارد.

بیشتر بخوانید : ارتوپدی کمر درد در شیراز

نخاع

طناب نخاعی نیز در وسط کمر قرار دارد و بسیاری از اعصاب اصلی بدن از آنجا شروع می شوند، به همین دلیل کمردرد گاهی می تواند با درد عصبی یا بی حسی همراه باشد.

علاوه بر این، در این ناحیه از کمر چندین ماهیچه و رباط مهم وجود دارد که آسیب دیدگی یا کشیدگی هر کدام از آنها می‌تواند به درد میانه کمر منجر شود.

ستون فقرات انسان مهندسی و آناتومی شگفت انگیزی دارد. طناب نخاعی که از مرکز ستون فقرات عبور می کند، یکی از حیاتی ترین اندام های بدن است.

این دسته ضخیم از اعصاب پیام ها را بین مغز و سایر نقاط بدن منتقل و همه چیز را از تنفس گرفته تا حرکت کنترل می کند.

جای تعجب نیست که آسیب به نخاع می تواند بسیار ویرانگر باشد.

درد در میانه کمر نشانه چیست

سایر اندام های موجود در نزدیکی میانه کمر

اندام ‌های دیگری در نزدیکی میانه کمر وجود دارد که بیمار یا زخمی شدن آنها ممکن است باعث درد میانه کمر شود.

کلیه ها درست در زیر میانه کمر در دو طرف ستون فقرات قرار دارند. کیسه صفرا در میانه بالایی کمر در سمت راست و لوزالمعده در میانه پایین کمر در سمت چپ قرار دارد.

ریه ها

ریه ها اندام های بزرگی هستند که جای آنها در دو طرف ستون فقرات در قفسه سینه است. آنها مسئول تنفس و تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن در خون هستند.

قلب

قلب عضوی شگفت‌انگیز، عضلانی و تخصصی است که در وسط قفسه سینه و پشت استخوان سینه قرار دارد و خون را از طریق شریان ها و سیاهرگ ها به تمام قسمت های بدن پمپ می کند.

کلیه ها

در بدن دو کلیه وجود دارد که در دو طرف ستون فقرات، در میانه کمر قرار دارند. آنها خون را فیلتر کرده و ادرار تولید می کنند.

بیشتر بخوانید : چه زمانی باید در مورد کمر درد نگران بود؟

کیسه صفرا

کیسه صفرا در قسمت بالایی میانه کمر در سمت راست قرار دارد و صفرا را که ماده موثر در تجزیه چربی در فرآیند گوارش است، ذخیزه می کند.

پانکراس

پانکراس یا لوزالمعده غده ای دراز و مسطح است که در قسمت میانی پایین کمر در سمت چپ قرار دارد. آنزیم های ترشح شده توسط آن به هضم غذا در روده کمک می کنتد.

کبد

کبد اندام بزرگی است که در قسمت بالایی میانه کمر در سمت راست قرار دارد. کبد خون را فیلتر کرده و صفرا، ماده کمک کننده به هضم چربی ها را تولید می کند.

اگر کمردرد دارید، باید توسط یک متخصص در حوزه پزشکی معاینه شوید. اگرچه بیشتر کمردردها ناشی از موارد نسبتاً جزئی مانند فشار عضلانی هستند، اما همیشه مطمئن شدن از سلامت خود بهتر از تاسف خوردن در آینده است.

تعدادی اندام دیگر نیز در این ناحیه وجود دارند که مشکلات مرتبط با آنها ممکن است از دلایل ناراحتی و درد در این ناحیه باشد، بنابراین بهتر است احتمال هر گونه مشکل جدی بررسی شود.

سایر اندام های موجود در نزدیکی میانه کمر

دلایل شایع کمر درد

 • کشیدگی یا پیچ خوردگی ناگهانی در تصادف
 • استفاده از کوله پشتی سنگین
 • چند ساعت نشستن در حالت خمیده
 • ورزش نکردن
 • انجام نادرست یک تمرین

دلایل کمتر رایج کمر درد

 • باریک شدن قسمت میانی ستون فقرات در اثر ساییدگی و پارگی
 • جا به جایی دیسک ها
 • شکستگی در مهره ها
 • عفونت ستون فقرات
 • پوکی استخوان
 • آرتروز ستون فقرات
 • زونا، به ویژه در افراد بالای 60 سال
 • تومورهای ستون فقرات
 • بیماری شوئرمن که در آن ستون فقرات ملتهب می شود.
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان که التهاب مفاصل بین مهره ها است.

همه کمردردها ناشی از مشکلات ستون فقرات نیستند. مشکلات مرتبط با ریه ها، مری، معده، پانکراس و کیسه صفرا نیز چنین دردی را ایجاد می کنند.

دکتر زهره عشقی پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز، ارائه کننده خدمات درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و مفاصل، برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان با شماره تلفن های 07132357021 یا 09337255000 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک : شیراز، خیابان زند، روبروی بیمارستان فقیهی (سعدی)، حد فاصل صورتگر و پوستچی، ساختمان هانیه، طبقه دوم، واحد 7

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص و درمان انواع بیماری های مفصلی، عضلانی، اسکلتی و ستون فقرات از جمله دیسک کمر، دیسک گردن، ساییدگی ها، پوکی استخوان و درمان های آرتروز زانو و درمان های طب سوزنی ، لیزر درمانی، شاک ویو تراپی و انجام تست نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و ارتوپدی در شیراز

روزهای کاری

هر روز هفته شنبه الی چهارشنبه 

صبح ها ساعت 9 تا 14

عصرها ساعت 16 تا 22

روزهای پنج شنبه

صبح ها ساعت 9 تا 14

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کلینیک تعطیل است