شنبه تا چهارشنبه صبح و عصر

پنج شنبه صبح

شیراز

شهر شیراز

ویرایش محتوا
درباره ما

کلینیک تخصصی دکتر زهره عشقی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شامل تشخیص و درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی و مفاصل، دیسک و ستون فقرات به همراه تشخیص و درمان پوکی استخوا و آرتروژ زانو، انجام تست نوار عصب و عضله و درمان های تخصصی از جمله طب سوزنی، لیزر درمانی و شاک ویو تراپی به همراه سایر درمان های تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی. در کلینیک دکتر زهره عشقی خدمات ارتوپدی در شیراز نیز زیر نظر پزشک متخصص و با تجهیزات پیشرفته ارائه می گردد.

با ما تماس بگیرید
اوزون تراپی چیست؟ مزایا و ریسک‌ها | اوزون تراپی در شیراز

اوزون تراپی چیست؟ مزایا و ریسک‌ها | اوزون تراپی در شیراز

 • صفحه اصلی
 • -
 • درمان ها
 • -
 • اوزون تراپی چیست؟ مزایا و ریسک‌ها | اوزون تراپی در شیراز
اوزون تراپی چیست؟ مزایا و ریسک‌ها | اوزون تراپی در شیراز

اوزون تراپی یک روش پزشکی بحث برانگیز است که در آن از گاز اوزون برای مبارزه با بیماری ها استفاده می شود. اوزون شکلی از اکسیژن است.

پزشکان از این روش برای درمان برخی از بیماری ها و همچنین به عنوان یک ضد عفونی کننده موضعی استفاده می کنند.

سال هاست که اوزون تراپی به عنوان یک روش درمانی در رشته پزشکی جایگزین شده است، این روش درمانی در حال حاضر با اما و اگر هایی روبرو است.

در سال 2019، سازمان غذا و دارو (FDA) به دلیل اینکه نتوانست شواهد کافی در مورد اثر بخشی و یا بی خطر بودن این روش پیدا کند، هشدارهایی در این خصوص صادر کرد.

در این مقاله، با کاربرد، فواید و خطرات احتمالی اوزون تراپی بیشتر آشنا می شویم.

دکتر زهره عشقی بهترین متخصص اوزون تراپی در شیراز دارای تجربه بالا و مهارت حرفه ای در تزریق اوزون و اوزون درمانی کمر و دیسک کمر می باشد. برای دریافت خدمات اوزون تراپی به کلینیک دکتر زهره عشقی مراجعه کنید.

اوزون تراپی چیست؟

برخی از سازمان های دولتی از جمله سازمان غذا و دارو، هشدارهایی در مورد ایمنی اوزون تراپی صادر کرده اند. اوزون تراپی شیوه ای از پزشکی است که در آن از گاز اوزون استفاده می شود. این گاز بی رنگ از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است.

در اتمسفر فوقانی، لایه اوزون با جذب تابش فرابنفش خورشید از آسیب این اشعه به زمین و موجودات آن جلوگیری می‌کند، اما در سطح زمین این گاز به عنوان یک آلاینده مضر در هوا شناسایی شده است.

استنشاق گاز اوزون برای فرد مضر بوده و منجر به تحریک ریه و گلو، سرفه و تشدید علائم آسم خواهد شد. قرار گرفتن در معرض زیاد این گاز می تواند منجر به آسیب ریه و حتی مرگ شود.

برخی از محققان معتقدند که اوزون می تواند اثرات درمانی بسیاری را با خود به همراه داشته باشد. براساس یک تحقیق در سال 2011، اوزون تراپی در درمان برخی از بیماری های مفید بوده است. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان آرتریت
 • مبارزه با بیماری های ویروسی، مانند HIV و SARS
 • ضد عفونی کردن زخم ها
 • فعال کردن سیستم ایمنی
 • درمان بیماری‌های ایسکمیک قلب
 • درمان دژنراسیون ماکولا
 • درمان سرطان

محققان در حال بررسی اثرات و فواید اوزون تراپی بر بدن انسان می باشند. به این دلیل که تحقیقات کافی در مورد اثربخشی و ایمنی اوزون تراپی وجود ندارد، بسیاری از سازمان های رسمی استفاده از آن را تایید نمی کنند.

اوزون تراپی دیسک کمر

آیا اوزون تراپی درمان مناسبی است؟

طبق تحقیقات انجام شده در سال 2005، شواهد کافی برای اثر بخشی اوزون‌تراپی در درمان HIV یا سایر بیماری ‌های عفونی، بیماری ‌های قلبی، سرطان‌ ها، بیماری ‌های پوستی یا دیگر بیماری ها وجود ندارد.

اگرچه اوزون در برابر ویروسی که باعث ایجاد ویروز ایدز در خارج از بدن انسان موثر بوده است، اما هیچ تحقیقی تا به امروز ایمنی یا اثربخشی آن را در موجود زنده ثابت نکرده است.

برخی تحقیقات نشان می دهند که اوزون تراپی با تعدیل پاسخ سیستم ایمنی و معکوس کردن کمبود اکسیژن در بدن با بیماری هایی از جمله سرطان مبارزه می کند.

براساس اظهارات طب مکمل و جایگزین سرطان (CAM Cancer)، هیچ کارآزمایی تصادفی و کنترل‌شده ای در افراد مبتلا به سرطان انجام نشده است. براساس اظهارت سازمان غذا و دارو، استفاده از اوزون برای درمان بیماری ها بدون اثبات مدرکی دال بر ایمنی و اثربخشی آن مجاز نیست.

این بدان معناست که قبل از تائید اثرات واقعی اوزون تراپی بر بدن انسان، باید آزمایشات بیشتری انجام شود.

بیشتر بخوانید : شاک ویو تراپی در شیراز و مزایای آن

آیا اوزون تراپی بی خطر است؟

اگرچه منابع معتبری به اثر بخشی و بی خطر بودن اوزون تراپی اظهار کرده اند، اما برخی دیگر عنوان کرده اند که شواهد کافی برای اثر بخشی و ایمنی این روش درمانی وجود ندارد.

در سال 2019، سازمان غذا و دارو طی بیانیه ای استفاده از اوزون را در درمان بیماری ها ممنوع اعلام کرد. براساس تحقیقات این سازمان، اوزون یک گاز سمی است و هیچ کاربرد مفید شناخته شده ای در پزشکی ندارد.

در مورد استفاده از گاز اوزون به عنوان ضد عفونی کننده و میکروب کش، سازمان غذا و دارو اظهار کرد که غلظت این گاز باید متناسب با شرایط موجودات زنده بوده و هیچ گونه خطری به انسان ها و حیوانات وارد نکند.

اوزون تراپی در گذشته اثرات نامطلوب و شدیدی داشته است. براساس تحقیقات CAM Cancer، تزریق داخل وریدی اوزون منجر به آمبولی ریه و مرگ شده است.

براساس گزارشات انجام شده در سال 2005، استفاده از اوزون در پزشکی منجر به آمبولی ریه، عفونت‌های خونی و از دست دادن بینایی گردیده است.

گاز اوزون برای انسان مضر بوده و قرار گرفتن در معرض این گاز با خطر مرگ ناشی از بیماری های تنفسی همراه است.

اوزون به مقدار بسیار ناچیز نیز باعث تحریک ریه و گلو و در نهایت سرفه، تنگی نفس و آسیب به بافت ریه خواهد شد.

اوزون تراپی زانو در شیراز

اوزون تراپی چگونه انجام می شود؟

اوزون به طور طبیعی یک گاز محسوب می شود. در اوزون تراپی، اوزون به صورت مایع بر روی پوست فرد قرار داده می شود و یا فرد در سونای اوزون قرار داده می شود.

از آنجایی که اوزون باعث تحریک مجاری تنفسی می شود، پزشک مربوطه باید از عدم استنشاق این گاز اطمینان حاصل کند.

برخی از پزشکان، خون فرد را با اوزون مخلوط و آن را دوباره تزریق می کنند. این روش اتوهموتراپی نامیده می شود. ایمنی این روش نیز در مطالعات علمی ثابت نشده است.

بیشتر بخوانید : لیزر درمانی در شیراز و مزایای آن

اثرات جانبی اوزون تراپی

عوارض جانبی مرتبط با اوزون تراپی بسته به نوع درمان متفاوت خواهد بود. استنشاق گاز اوزون ممنوع است. وارد شدن این گاز به بینی یا چشم، سرفه، حالت تهوع، استفراغ و سر درد را به همراه خواهد داشت. قرار گرفتن در معرض این گاز می تواند منجر به عوارض تنفسی نیز گردد.

افرادی که از اوزون تراپی برای درمان استفاده می کنند، گاهی واکنش هرکسهایمر را تجربه می کنند. در این شرایط، فرد با علائمی شبیه آنفولانزا مواجه شده که در کوتاه مدت تشدید خواهد شد.

یکی دیگر از روش های اوزون تراپی شامل دمیدن گاز به درون بدن می شود. در این شرایط فرد ممکن است در شکم خود احساس ناراحتی کند و یا احتیاج به دفع گاز داشته باشد. البته این عوارض موقتی هستند.

دکتر زهره عشقی پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز، ارائه کننده خدمات درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و مفاصل، برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان با شماره تلفن های 07132357021 یا 09337255000 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک : شیراز، خیابان زند، روبروی بیمارستان فقیهی (سعدی)، حد فاصل صورتگر و پوستچی، ساختمان هانیه، طبقه دوم، واحد 7

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص و درمان انواع بیماری های مفصلی، عضلانی، اسکلتی و ستون فقرات از جمله دیسک کمر، دیسک گردن، ساییدگی ها، پوکی استخوان و درمان های آرتروز زانو و درمان های طب سوزنی ، لیزر درمانی، شاک ویو تراپی و انجام تست نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر زهره عشقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و ارتوپدی در شیراز

روزهای کاری

هر روز هفته شنبه الی چهارشنبه 

صبح ها ساعت 9 تا 14

عصرها ساعت 16 تا 22

روزهای پنج شنبه

صبح ها ساعت 9 تا 14

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کلینیک تعطیل است